Úvod » Zdravé oleje » Arašidový olej


        

Arašidový olej

novinka

skladom

 

Číslo produktu: 002

Arašidový olej

Arašidový olej má príjemnú a niekedy ľahké orechovú príchuť. Okrem jeho skvelej chuti, arašidový olej je ideálny pre vyprážanie, pretože má jedinečnú vlastnosť,  neabsorbuje chuť iných potravín varených v oleji. Preto je možné variť niekoľko rôznych položiek a každá si udrží svoje vynikajúcu chuť. Arašidový olej je tiež jedným z tradičných fritovacích olejov, pretože má vysoký bod dymivosti- 232 C.

Prínos pre zdravie

Arašidový olej je jeden z najzdravších olejov. Jedná sa o rastlinný olej, ktorý je prirodzený na nízky obsah cholesterolu a nízky obsah nasýtených tukov. Arašidový olej obsahuje vysoký obsah nenasýtených tukov, najmä mononenasýtených tukov ako je napr. aj olivový olej. To je tiež zdrojom antioxidantov, vitamínu E a fytosteroly, ktoré využívajú srdce pre zdravie. Arašidový olej je tiež ideálnou voľbou pre zdravšie smaženie, pretože môže byť zahriatý na teplotu vyššiu než iné oleje, čo má za následok nižšie množstvo oleja obsiahnutého v potravinách.

Arašidy- štúdium oleja- Výživa

Zdravotné výhody arašidového oleja na hladinu lipidov v krvi a zdravé srdce sú spracované do jednej zo štyroch diéty:

Mierny tuk - 1 / 2 tuku z arašidového oleja (PO),

Mierny tuk - 1 / 2 tuku z olivového oleja (OO),

Mierny tuk - 1 / 2 tuku z arašidov a arašidového masla (PPB)

Nízkotučnú diétu Krok II (American Heart Association / National Cholesterol Education Program),

Priemerná americká strava (AAD).

PO a PPB stravy výrazne zlepšili celkový  "zlý" LDL cholesterol. Riziko kardiovaskulárnych ochorení boli tiež významne znížené o PO a PPB diéty podobné diéte OO.

V inej štúdii na ľuďoch, sa meria úbytok hmotnosti v strednej diéte v porovnaní s nízkym obsahom tukov. Arašidový olej bol nahradený polovicou tuku v strednej diétu. Výsledky ukazujú zníženie hmotnosti pri diéte zlepšenie hladiny cholesterolu a triglyceridov.

Ďalšie nové údaje ukazujú výhody zdravého tuku v súvislosti s diabetom 2. typu. Dáta ukazujú, že citlivosť na inzulín môže byť lepšie, keď sa nasýtený tuk nahradí nenasýteným tukom, aký sa nachádza v arašidovom oleji.

WHO odporúča arašidový olej

V roku 2005 v USA boli uvedené výživové odporúčania „odporúčame držať celkového príjmu tukov v rozmedzí 20 až 35 percent kalórií“

"Väčšina tukov, ktoré jete by mal byť" lepšie "tuky -. Mononenasýtené a polonenasýtené tuky" rastlinné oleje (repkový olej, olivový olej, arašidový olej, slnečnicový olej), avokádo, orechy a semená, plody mora sa zdrojmi týchto tukov.

Arašidový olej a alergie

Výskum ukazuje, že vysoko rafinovaný, arašidový olej, ktorý má všetky alergické bielkoviny  odstránené, nevyvoláva alergické reakcie u silne alergických jedincov. Kontrolované štúdie na ľuďoch uverejnenej v British Medical Journal, ktorý testoval rafinovaný arašidový olej za 60 silne alergických jedincov, zistil, že "rafinovaný arašidový olej nemal predstavovať riziko v niektorom z predmetov", ktorí boli s alergiou na arašidy.

Preto  zákon o ochrane spotrebiteľa z roku 2004 označil - "vysoko rafinovaný olej a prísady z vysoko rafinované oleje, sú vylúčené z definície"hlavné potravinové alergény. "