Úvod » Zdravé oleje » Guava olej


        

Guava olej

skladom

 

Číslo produktu: 094

Guava - Exotické ovocie so sladkou chuťou a vôňou pižma obohatí miešané drinky o svoju jedinečnú chuť a ľudský organizmus o úctyhodnú dávku vitamínu C a vlákniny. Plody vyrastajú v tropických a subtropických krajinách na „jahodových stromoch“ Psidium guajava.

Aj keď je pôvod guavy nejasný, traduje sa, že v 16. storočí ju rozšírili zo Severného Mexika do Karibskej oblasti a iných krajov. V súčasnosti sa pestuje v mnohých krajinách, vyhovujú jej suché aj vlhké podmienky. Plod má hruškovitý tvar, silnú sladkokyslú chuť a korenistú arómu pižma. Plody guavy rastú na typicky vyzerajúcom tropickom kríku v Strednej Amerike, Západnej Indii, na Bahamách, Bermudách a Floride. Do mnohých týchto častí Zeme ju v 19. storočí doviezli kolonizátori pochádzajúci zo Španielska a Portugalska. Adaptovala sa aj v teplejších častiach Ázie a Afriky, napríklad v Egypte. Guava je príbuzná ďalšiemu tropickému ovociu fejchoi, ktorá je zelená a predĺžená.

Šupka guavy je tenká a sfarbená do zelena až žlta, dužina je biela, lososovo ružová až červená s bielymi tvrdými semienkami. Zrelé plody sú mäkké na dotyk a chuťou pripomínajú jahody, iné druhy sú kyslejšie, s nádychom citrónu, ďalšie nesú arómu hrušky. Chuť, ktorú ovplyvňuje obsah kyselín a cukru, sa mení v závislosti od klímy a od sezóny. Jedlý je celý plod – tuhá žltá šupka s horkastou príchuťou, krémová a sladká dužina aj semienka. Tvrdé jedlé semiačka tvoria až polovicu plodu. Možno ich odstrániť, ale sú veľkou zásobárňou vitamínu C. Najlepšie je konzumovať guavu surovú, pretože pri jej konzervácii sa stráca štvrtina vitamínu C. Plod avšak obsahuje viac ako odporúčanú dávku dennej spotreby tohto vitamínu pre dospelého človeka, preto aj tepelne spracovaná guava zostáva jeho bohatým zdrojom. Vitamín C je potrebný pre zdravie kože, tkanív a na syntézu kolagénu. Pôsobí aj ako antioxidant, odstraňuje voľné radikály. Užitočný zdroj rozpustnej vlákniny vo forme pektínu možno nájsť v dužine aj v semiačkach guavy. Minerálna látka draslík sa zúčastňuje na regulácii krvného tlaku.

Guava je chudobná na proteíny, uhľohydráty a tuky, ale veľmi bohatá na vitamíny a látky, ktoré znižujú cholesterol a hypertenziu. Vyše 70% guavy tvorí voda. Sto gramov guavy obsahuje vyše 50 kalórií, necelý gram bielkovín, vyše 6 gramov cukrov a necelý gram tuku. Vysoké zastúpenie má vitamín C – 184 miligramov na 100 gramov – viac vitamínu obsahuje už len ovocie acerola a šípky. Veľkú časť výživných látok v guave tvorí aj vláknina vo forme rozpustného pektínu a slizu – vyše 5 gramov na 100 gramov, a draslík – 284 miligramov na sto gramov. Guava obsahuje minerálne látky ako vápnik, fosfor, horčík, zinok, vitamín A, vitamíny skupiny B – B1, B2, B6 a niacín. V guave sa nachádza aj kyselina listová, kyselina citrónová a kyselina jablčná, ktoré zabezpečujú kyslastú chuť tohto plodu. Guava neobsahuje nijaký cholesterol a sodík, má nízku hladinu tuku a málo kalórii. Jedna porcia ovocia obsahuje päťkrát viac vitamínu C ako pomaranč.

Guava má antioxidačný účinok, znižuje krvný tlak, vďaka pektínu znižuje cholesterol v krvi, čistí črevá, uľahčuje vylučovanie stolice s obsahom cholesterolu a žlčových solí. Udržiava zdravé cievy, čím pôsobí ako prevencia pred vznikom artériosklerózy. Konzumácia guavy neutralizuje účinok nikotínu a pomáha fajčiarom prekonať návyk na nikotín – vyskúšajte nahradiť cigarety tromi plodmi guavy denne. Guava doslova ničí únavu, neosviežuje len pri pocite smädu, osvieži celé telo i myseľ. Okrem iného má laxatívne účinky a ničí toxíny. Kolagén zabezpečuje zdravie kostí, kože a ciev. Plody s ružovou dužinou obsahujú dostatočné množstvo lykopénu, ktorý ochraňuje pokožku od silného UV žiarenia a mužov od rakoviny prostaty. Guava obsahuje viac draslíka ako banány, ten je dôležitou súčasťou buniek a krvných tekutín.